فرش مناسب

گبه ماشینی و نکات خرید آن

گبه ماشینی

گبه ماشینی از جمله قالی هایی است که به منازل شهر نشینان نیز راه یافته و گستره ای از نقشه ها را در بر گرفته است. بیشتر نگاره های قدیم بدون نقشه و توسط انتزاع بافنده تولید گردیده است که بیانگر داستان مختلفی بوده است.
در این مقاله سعی شده تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با گبه ماشینی یا همان فرش گبه به خوبی پاسخ داده شود.

پیشنهاد می شود جهت خرید گبه ماشینی و یا افزایش اطلاعات این مقاله را تا آخر مطالعه فرمایید.

 

گبه چیست؟

گبه نوعی کف پوش است که انسان های نخستین در گذشته اغلب از آن به عنوان زیر انداز به جهت جلوگیری از نفوذ سرما استفاده می کردند. در گذر زمان عشایر لر، قشقایی و بختیاری با رام کردن حیوانات و ریسیدن پشم آنان با تلاش، انواع طرح های گبه را به وجود آوردند. اکثر طرح هایی که به کار برده می شدند، زاییده ذهن و خلاقیت بافندگان بودند و بدین ترتیب حالات احساسی و روحیات آن ها در زمان بافت تا حد بسیار زیادی مشخص می کرد.

به عنوان مثال در طرح شطرنجی یکی از گبه ها که از چند خانه تشکیل شده بود، خانه مشکی رنگ وجود داشت که به معنای روز بد بود. در حالی که خانه سفید بیانگر روز خوب بود. گاهی نیز بافنده آرزوهای خود را تصور و آن را بر روی فرش گبه اعمال می کرده است.
بنابراین نقوش هندسی را نیز با بهره گیری از طبیعت و محیط پیرامون و هم چنین تفکرات خیالی خود بر سطح قالی پیاده سازی می کردند.

 

گبه ماشینی چیست؟

گبه ماشینی، قالی است که توسط دستگاه های بافندگی در کارخانجات بافته می شود. در قدیم جنس تار و پود آن نخ های پشمی و طبیعی بود، که در حال حاضر توسط الیاف مصنوعی با کیفیت بالا بافت می شود.

در واقع گبه ماشینی توسط همان دستگاه های فرش ماشینی بافته می شود با این تفاوت که تمامی عوامل را متناسب با گبه تنظیم می کنند. به عبارتی الیاف مصرفی، تعداد شانه و تراکم، سایز و تعداد رنگ را تنظیم و سازماندهی کرده و تغییر می دهند.

معمولا گبه های ماشینی را در اندازه های قالیچه و به صورت درشت بافت تولید می کنند. گبه ها پرزهای بلندی دارند که گاهی اوقات تا یک سانتی متر نیز ارتفاع دارند. به همین جهت نرمی این فرش ها خاص و ملموس است.

 

معنی گبه در قدیم و حال

معنی گبه با گذشت زمان دچار تغییر و تحول شده است. در حال حاضر معنای ضخیم و زمخت می دهد. به دلیل این که دارای پرزهای بلند است و تعداد پودهایی که در بافت آن به کار رفته بین 3 تا 8 عدد می باشد.

ظاهرا معنی سابق کلمه گبه، قبیح و به معنای زشت و معمولی بوده و گاهی کلمه گایر را نیز به آن نسبت داده اند که معنای محافظ را در بر داشته است. منتهی در شرایط اکنون بیشتر معنای ضخیم آن شناخته شده است. هم چنین کلمه خرسک نیز برای این نوع قالی به کار می رود.

 

گبه ماشینی در دکوراسیون داخلی

یکی از مزیت هایی که گبه ماشینی دارد، مناسب بودن آن برای انواع مکان ها می باشد. بنابراین گبه برای آشپزخانه، به عنوان پادری و راهرو و سایر قسمت هایی همچون شومینه، که تصمیم دارید آن را با کف پوشی مناسب بپوشانید، انتخابی ممتاز و عالی به شمار می رود.

هم چنین برای بالکن، تراس، قسمت نشیمن، جلوی شومینه، جلوی مبل ها و بسیاری از فضاهای دیگر نیز می توان از انواع طرح های سنتی و مدرن آن بهره برد. زیرا تولید آن در سایز های مختلف و برای انواع محل ها امکان پذیر می باشد و رنگ بندی و نقشه آن به گونه ای است که هم در چیدمان سنتی و هم در دکوراسیون مدرن و لاکچری مورد استفاده قرار می گیرد.

فرش گبه در گذشته بیشتر برای پوشش مورد استفاده قرار می گرفت در حالی که اکنون بیشتر جنبه زینتی و دکوری یافته است. با این حال همچنان هم به عنوان زینت بخشی به محیط و هم به عنوان پوشش مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انتخاب بهتر و آگاهی بیشتر مطلوب است کمی هم در ارتباط با طرح ها که هر یک معانی و نماد مختص به خود را داشته اند بدانیم.

گبه شیر، طرحی است که در اسلام و ایران از جایگاه والایی برخوردار است و هم چنین نماد بزرگی، جلال و شوکت و در مذهب سنبل متانت و شجاعت نیز می باشد.

گبه خشتی، از دیگر نگاره های کاربردی با قاب های متعدد است که هر قاب شکلی متفاوت و یا هماهنگ با سایر اشکال را دارد. انواع نقش های هندسی به کار رفته در این طرح خاتم کاری، هندسی، نقوش ستاره ای مرغ و درخت گل می باشد.

ترنج که نام دیگر آن در فارسی حوض است، در وسط طرح حوض گبه به کار می رود و دارای انشعاباتی چون گلبرگ و غنچه در اطراف گل می باشد.

گبه طرح ایلاتی دارای انواع قشقایی، تفرش بختیاری، هیبت لو، کری و لری است که کاملا حاصل ذهنیت انتزاعی عشایر و ایلات و متناسب با فرهنگ مخصوص به خود آنان بوده است. این نگاره ها که شامل گل، درخت و گیاه هستند در کاردهای مربع، مستطیل، لوزی، دایره و بیضی شکل قرار دارند.

گبه طرح درختی نیز از جمله طرح های کاربردی در میان عشایر بوده است. در این بین بید مجنون نشانه ملال و اندوه و درخت سرو مظهر نشاط و مسرت است.

گبه هندسی در انواع نقشه ختایی، خاتم شیراز، جوشقانی، محرمان، ستاره و قابی در اشکال هندسی است.

گبه طرح چهار فصل، گبه گل، اردک و ابرش از دیگر طرح و نقشی است که به کار می رود. این طرح ها نیز هر کدام زیبایی و نماد مخصوص به خود را دارند.
البته طرح های دیگری نیز هستند که نام های مختلفی دارند و به تبع آن مظهر موارد متفاوتی نیز هستند که ما در این جا به چند مورد از کاربردی ترین آن ها اشاره کردیم.

در حال حاضر با وجود گبه های ماشینی این تنوع در رنگ و طرح بسیار گسترده تر شده و سلیقه های مختلفی را پوشش داده است. بنابراین گبه قشقایی و بختیاری با طرح های جدید و گاها مشابه طرح های فرش ماشینی نیز تولید می شود.

 

گبه فرش ماشینی

 

چگونه از گبه ماشینی نگهداری کنیم؟

هر محصولی برای دوام و ماندگاری بیشتر باید به روش صحیح مورد استفاده قرار گیرد و به صورت اصولی از آن نگهداری شود. گبه های دستباف که با الیاف گیاهی بافته می شدند، در معرض تهدیدات حشراتی مانند سوسک و موش و یا موریانه و بید بودند.

از این رو به جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به فرش گبه باید از روش های مختلفی مانند حشره کش، استفاده از نفتالین، محلول شیمیایی و … استفاده می کردند.

هم چنین نباید در معرض نور آفتاب قرار می گرفت و از مرطوب شدن آن جلوگیری به عمل می آمد. محیط های تاریک و تیره نیز فضا را برای رشد حشرات فراهم می کرد به همین علت باید در محیط های روشن از فرش گبه ای استفاده می شد.

در حال حاضر در گبه ماشینی به دلیل استفاده از الیاف شیمیایی، دیگر حشرات مزاحمتی ایجاد نمی کنند. اما بدین معنی نیست که با روش غیر اصولی از گبه ماشینی استفاده شود. تنها چند نکته ساده است که باید رعایت گردد تا از طول عمر بالاتری برخوردار شود.

به همین منظور بهتر است گبه ماشینی در معرض نور مستقیم خورشید به طور مداوم قرار نگیرد تا به مرور زمان دچار رنگ پریدگی نشود.
به هنگام شستشو نیز گبه فرش را به صورت صاف پهن نمایید تا دچار چین و چروک نشود و تغییر حالت ندهد.یکی از مزیت های فرش گبه ماشینی، جذب رطوبت

بسیار کمتر آن نسبت به گبه های از جنس پشم است. به همین علت به هنگام نمدار شدن، سریع تر خشک می شود. پیشنهاد می شود برای محافظت بیشتر تا حد امکان از نمناک شدن آن جلوگیری به عمل آید.

 

کیفیت گبه ارزان قیمت چگونه است؟

برخی گمان می دارند چون کیفیت گبه فرش ماشینی بالاست و در آن از الیاف با کیفیت استفاده شده است، باید از قیمت بالایی برخوردار باشد.
در حالی که این گونه نیست و چون این قالی توسط تکنولوژی های پیشرفته بافته می شود و نسبت به فرش دستبافت در زمان کمتری تولید می شود، به همین جهت قیمت مناسب تری نسبت به فرش ماشینی دارد.

هم چنین در گبه دستبافت چون از الیاف طبیعی استفاده می شود قیمت آن نیز گران تر است. این مورد سبب کاهش توان خرید می شود. در حالی که گبه ماشینی الیاف شیمیایی با کیفیت مطلوب دارد و همین امر در ارزانی قیمت آن موثر واقع شده است.
به همین منظور انواع طرح های سنتی و جدید با قیمتی مناسب و به صرفه موجود است و همه افراد می توانند در فضای مد نظر خود از این نگاره های زیبا بهره مند شوند.

 

خرید اینترنتی گبه ماشینی کاشان

خرید اینترنتی گبه ماشینی کاشان، با توجه به قدمت دیرینه این شهر در تولیدات قالی های درجه یک، با استقبال خوبی روبروست. از آن جا که کارخانجات فرش ماشینی کاشان، توانایی بافت انواع گبه ماشینی را دارند، طرح های مختلف را با بهترین کیفیت تولید می نمایند.

بنابراین انواع طرح گبه قشقایی و گبه بختیاری و … در انواع سایز و رنگ های مختلف روانه بازار می شوند.
فروشگاه اینترنتی فرشخونه مدل های مختلف گبه ماشینی در نگاره های متنوع و مدرن را برای فضاهای مختلف فراهم نموده است تا بتوان هر محیطی را با آن مفروش نمود.
بنابراین در سایت این فروشگاه تمامی طرح ها با بهترین قیمت و ضمانت قرار داده تا مشتریان به تمامی طرح های مد نظر خود دسترسی داشته باشند.

 

خرید گبه ماشینی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا نکات مفید و جامعی را در ارتباط با فرش گبه ماشینی، معنا و روش نگهداری آن و هم چنین موارد تکمیلی دیگری نیز در اختیارتان قرار دهیم. قبل از خرید گبه، طرحی را انتخاب نمایید که با سایر لوازم محیط همخوانی خوبی داشته باشد و به دکوراسیون شما جذابیت بدهد. به هنگام خرید اینترنتی از هر فروشگاهی حتما ضمانت و نماد اعتماد الکترونیکی و همچین کیفیت را مورد بررسی قرار دهید و در صورت هر گونه سوال با واحد فروش آن مجموعه تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید