راهنمای خرید تابلو فرش ماشینی و دستباف

بهتر است قبل از خرید هر کالایی از مشخصات و ویژگی های آن اطلاع داشته باشیم. به همین علت راهنمای خرید تابلو فرش را قرار دادیم تا خریدی راحت و رضایت بخش را تجربه نمایید. خرید تابلو فرش ماشینی و دستباف همانند بسیاری از لوازم، ادامه مطلب

مهدی جعفری نژاد بیدگلی
بازدید 341 1153 روز پیش

بهتر است قبل از خرید هر کالایی از مشخصات و ویژگی های آن اطلاع داشته باشیم. به همین علت راهنمای خرید تابلو فرش را قرار دادیم تا خریدی راحت و رضایت بخش را تجربه نمایید. خرید تابلو فرش ماشینی و دستباف همانند بسیاری از لوازم، باید متناسب با سلیقه شخصی انجام شود. هم چنین باید دکوراسیون محیط نیز در نظر گرفته شود تا طرح و رنگ آن با سایر لوازم همخوانی خوبی داشته باشد. ابعاد محل مورد نظر که قصد دارید تابلو را در آن نصب نمایید، نیز باید به خوبی بررسی گردد. پس از تعیین این موارد، بهتر است بدانیم تفاوت تابلو فرش ماشینی و دستبافت در چیست و چگونه یک انتخاب مناسب و ارزان داشته باشیم؟

تفاوت تابلو فرش ماشینی و دستباف چیست؟

جنس نخ تابلو فرش از مهم ترین مواردی است که در درخشندگی آن موثر است. تابلو فرش های ماشینی و دستباف همانند فرش ها دارای سه نوع نخ در بافت خود می باشند. نخ خاب، نخ تار و نخ پود. در تابلو فرش های دستباف، الیاف مرغوب ابریشم مورد استقاده قرار می گیرد که از عوامل موثر در افزایش قیمت آن می باشد.

زیرا کیفیت و قیمت این نخ بالاست. به همین جهت تابلو فرش های دستبافت را با نخ کرک نیز می بافند. نخ کرک مرغوب، شفاف و خوشرنگ است و نگاره های تابلو را زیبا می کند. چله کشی درست و اصولی به همراه هنر بافندگی درجه یک، از جمله عواملی است که سبب تولید تابلو فرش نفیس دستباف می شود. نکته دیگر این است که بافت تابلو فرش دستباف حتی سخت تر از قالی دستباف است و آن به علت این است که باید طرح بسیار ظریف و دقیق ایجاد شود؛ مخصوصا در طرح های چهره و پرتره.

از دیگر نکات مهم در تابلو فرش دستباف وجود تنوع در گره های هنری می باشد. 15 نوع گره هنری وجود دارد که توسط کارشناسانی خبره و متخصص صورت می گیرد. در این بین سخت ترین نوع گره، نوع ترک آن است که در تابلو فرش دستباف تبریز با قلاب نیز بافته می شود و بافنده وقت بیشتری را برای اجرا و بافت آن باید صرف کند. در تابلو فرش های ماشینی معمولا از اکرولیک و پلی استر هیت ست شده استفاده می شود. این نخ ها به دلیل فرایند تثبیت با حرارت (هیت ست شدن)، از مقاومت خوبی در مقابل عوامل فرسایشی مانند شستشو و نور خوشید برخوردار می باشند.

این الیاف رنگ پذیری بالایی دارند به همین دلیل تابلو فرش های شیک و خاصی هستند. هم چنین ریشه ها در تابلو فرش ماشینی کاشان بعد بافت و تکمیل با دستگاه ریشه زن اضافه می شوند. پس از بافت تابلو فرش ماشینی و دستباف مراحل پرداخت صورت می گیرد. پرداخت تابلو فرش کاشان عبارت است از صافکاری روی کار، پرز گیری، کشش و برجسته سازی که همه این موارد توسط متخصصانی ماهر انجام می شود.

تابلو فرش مونالیزا

انواع تابلو فرش را بر اساس طرح

آیات

تابلو فرش آیات قرآنی از جمله طرح های مذهبی است که به دلیل تنوع زیاد و به جهت سهولت در دسترسی، در دسته بندی مجزایی قرار داده شده است. تابلو فرش وان یکاد از جمله پر فروش ترین طرح هایی است که بیشتر برای اماکن مذهبی، اداره ها و سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اختصاصی
هر نوع طرح خاص و یا تصویری که تمایل دارید آن را به صورت اختصاصی در منزل خود و یا دیگر محیط های مختلف داشته باشید.

مثلا ممکن است تصویری را در اینترنت بپسندید و یا خودتان از محیط های مختلف عکاسی کرده باشید. اگر تمایل دارید هنر خود و یا هر تصویر دیگر را به صورت تابلو فرش داشته باشید، می توانید تابلو فرش اختصاصی را سفارش دهید.

مینیاتوری
آثار هنرمندان یکی دیگر از مواردی است که افراد دوست دارند همانند آن را در محیط پیرامون خود داشته باشند. تابلو فرش های مینیاتوری تولید شدند تا این امر را محقق سازند. در فروشگاه اینترنتی فرشخونه غالبا از آثار هنرمندان برجسته نقاشی مانند استاد محمود فرشچیان استفاده شده است.

منظره
طرح طبیعت و منظره از جمله تابلو فرش هایی هستند که در رنگ بندی های مختلف و همین طور تنوع بالا و بسیار جذاب تولید می شوند. محیط های مختلف با انواع رنگ بندی های شاد، نقشه تابلو فرش منظره را تشکیل می دهند.

مجلسی
نگاره های تابلو فرش مجلسی تلفیقی از آثار هنرمندان و همین طور افرادی است که در جمع و مجلس حضور دارند. این سبک نیز علاقمندان مخصوص به خود را دارد.

مذهبی
از آن جایی که اعتقادات مذهبی هر شخص قابل احترام است و برای وی از ارزش بالایی برخوردار می باشد، تابلو فرش مذهبی بهترین گزینه برای به تصویر کشیدن هر گونه نگرش و دیدگاه می باشد.

چهره یا پرتره
پرتره، تصاویر یا نقاشی هایی هستند که معمولا از صورت شخص گرفته می شود و چهره را برجسته می کند. تابلو فرش چهره نیز تصاویر شخصی و یا هنرمندانی هستند که معمولا به صورت هنری گرفته شده اند.

قیمت تابلو فرش ماشینی و دستباف به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل متعددی هستند که سبب تغییر قیمت انواع تابلو فرش ماشینی و دستبافت می شوند که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 • اندازه و ابعاد تابلو فرش
 • مواد اولیه به کار رفته
 • ریز یا درشت بودن گره ها (رچشمار)
 • ظرافت تابلو
 • استفاده از رنگ های طبیعی
 • کیفیت نوع بافت
 • طراحی نقشه مناسب و همانگی نگاره های آن
 • تولید تابلو فرش ماشینی توسط دستگاه های پیشرفته
 • بافت تابلو فرش دستبافت توسط بافندگان خبره

در صورتی که تمامی این موارد در تابلو فرش رعایت شود، قیمت آن نیز افزایش می یابد. تا این جا با تفاوت تابلو فرش ماشینی و دستباف، نوع کاربرد و هم چنین عوامل موثر بر قیمت آن آشنا شدیم. در ادامه به پاسخ چند مورد از سوالاتی که برای افراد ایجاد می شوند، می پردازیم.

تابلو فرش ارزان از کجا بخرم؟

تابلو فرش ارزان باید از فروشگاهی خریداری شود که قیمت آن بنابر حذف عواملی مانند واسطه، مناسب شده باشد. در واقع برخی از کارخانجات تولیدی کیفیت نخ و نوع بافت را کاهش می دهند، از این رو اجناس خود را با نام تابلو فرش ارزان قیمت ماشینی عرضه می کنند. بنابراین بهتر است به هنگام خرید تابلو فرش ماشینی و دستباف از کیفیت و مرغوبیت آن اطمینان حاصل کنید.

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم؟

معمولا فروشگاه ها و بازارهایی که تابلو فرش ماشینی عرضه می کنند، تابلو فرش دستباف نیز می فروشند. تابلو فرش دستباف زیبا را نیز باید از محلی خریداری شود که قابل اطمینان باشد. زیرا بافت این نوع تابلو باید با ظرافت خاص و دقت بالایی انجام شود تا از هر گونه اشکال به دور باشد.

قیمت انواع قاب تابلو فرش

پس از خرید تابلو فرش اولین نکته ای که اهمیت پیدا می کند، قاب مناسب برای آن است. زیرا چارچوبی مانند قاب، تاثیر قابل توجهی بر زیبایی آن دارد. در واقع اگر بهترین تابلو فرش را تهیه نماییم ولی قاب مناسبی برای آن انتخاب نکنیم از جلوه و ازش هنری آن کاسته خواهد شد. قاب هایی که برای تابلو فرش های جدید مورد استفاده قرار می گیرند به دو دسته چوبی و پی وی سی تقسیم می شوند. قاب های چوبی نیز خود دو مدل سپیدار و ام دی اف هستند.

عمده تولیدات قاب تابلو فرش چوبی منتسب به شهر تبریز است. در سالیان اخیر با توجه به هدفمند شدن تولیدات ارزان، قاب های مختلفی در بستر پی وی سی نیز تولید و روانه بازار شدند که مشابهت بسیار زیادی با انواع قاب چوبی برای تابلو فرش دارند. البته قاب های فلزی نیز بیشتر در گذشته تولید می شدند که در حال حاضر بیشتر نوع پی وی سی آن به دلیل قیمت مناسب مورد استفاده قرار گرفته است.

برترین قاب های تابلو فرش از دیر باز عبارتند از قاب پرند، کله شیری و سلطنتی که همواره با تابلو فرش دستباف تبریز، همراهی دیرینه داشته و آوازه تولید آن از تبریز به گوش می رسد. از جمله زیبا ترین این ها، قاب تابلو فرش سلطنتی می باشد که مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. قیمت قاب تابلو فرش پی وی سی ارزان تر از ام دی اف و چوب سپیدار می باشد. به همین جهت قیمت خوبی را برای خریدار رقم زده است. فروشگاه اینترنتی فرشخونه به جهت سهولت مشتریان، انواع قاب تابلو فرش را در اختیار همگان قرار داده است. بسته به نوع سلیقه خود می توانید هر کدام از این قاب ها را انتخاب کنید و به خرید خود زینت دهید.

تابلو فرش هدیه ای متفاوت و ماندگار

گاهی اوقات تصمیم داریم برای شخصی هدیه ای تهیه نماییم که سلیقه او را نمی دانیم و گاهی نیز ممکن است هر چه جست و جو می کنیم گزینه مناسبی برای هدیه دادن پیدا نکنیم. بنابراین از آن جایی که گستردگی و تنوع طرح های تابلو فرش بسیار بالاست، می توان از آن به عنوان گزینه مناسب برای سوپرایز و غافلگیر کردن افراد استفاده نمود.

با توجه به تنوع تابلو فرش های شیک و موجود بودن آن در انواع قیمت های مناسب، می توان بر اساس توان مالی، کالایی زیبا انتخاب کرد. یکی از مزیت های خرید تابلو فرش برای هدیه، این است که برخلاف برخی از کالاهای مصرف شدنی، ماندگاری دارد و در مدت زمان طولانی می توان آن را نصب و از نگهداری و تماشا آن لذت برد. هم چنین تابلو فرش چهره نیز از دیگر گزینه های در دسترس است که می توان تصویر هر شخصی را سفارش داد و به عنوان هدیه نیز به وی تقدیم کرد. از آن جایی که تابلو فرش ماشینی و دستباف در طرح ها و موضوعات مختلفی تولید می شود بنابراین سنبل آداب و رسوم و هم چنین انتقال دهنده فرهنگ نیز هستند.

به همین جهت با خرید تابلو فرش هایی مانند تابلو فرش های مذهبی و یا سایر طرح ها و هدیه دادن آن به افراد، به فرهنگ و عقاید مختلف نیز احترام و ارزش گذاشته می شود. برخی از اوقات برای خرید کالا با محدودیت تنوع در طرح و رنگ و غیره مواجه می شویم. اما تابلو فرش های ماشینی کاشان از جمله مواردی هستند که تنوع زیادی دارند و سلیقه های مختلفی را در بر می گیرند.

 

تابلو فرش ماشینی پرتره

خرید اینترنتی تابلو فرش از فروشگاه فرشخونه

فروشگاه اینترنتی فرشخونه از جمله فروشگاه های عرضه تابلو فرش ماشینی و دستباف می باشد که به صورت آنلاین با تنوع بسیار بالا و ارسال رایگان، به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات می باشد. این فروشگاه با ارائه انواع تابلو فرشهای نفیس، در سبک و موضوعات مختلف به تمام سلیقه ها پاسخ مثبت داده و رضایت مشتریان را از آن خود نموده است.

جمع بندی

به طور کلی بهتر است محل مورد نظر تابلو فرش تعیین گردد و طرح مورد نظر با توجه به نوع کاربرد آن پسندیده شود. به هنگام خرید تابلو فرش ماشینی و دستباف، کیفیت آن را از نظر الیاف کاربردی، رنگ پذیری و استحکام بررسی کنید. لازم به ذکر است که تابلو فرش با کیفیت باید فاقد هر گونه رنگ پریدگی و کجی باشد. هم چنین به روش صحیح شانه زده شده باشد و بافت آن سالم باشد. سپس تابلو فرش زیبا را بدون واسطه خریداری نمایید تا نرخ تمام شده آن مناسب باشد. به نظر شما چه نکات دیگری را به هنگام خرید تابلو فرش ماشینی و دستبافت باید در نظر بگیریم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • عکس
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • اضافه کردن به سبد خرید
 • توضیحات
 • توضیحات تکمیلی
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات اضافی
در فضای بیرون کلیک کنید
مقایسه