ترکمن

12 محصول

فرش ترکمن: گنجینه‌ای از فرهنگ و اصالت

فرش ترکمن سایز 12 متری، 6 متری، 9 متری با رنگبندی جدید فرشخونه بهترین بازار فرش بندر ترکمن در کاشان می باشد. فرش ترکمن با نقوش و طرح‌ های منحصر به فرد خود، گنجینه‌ای از فرهنگ و اصالت این قوم سرشار است. نقشه فرش ترکمن، راز و رمزهای بسیاری را در خود جای داده است که از باورها، رسوم و زندگی روزمره این قوم سخن می‌گویند.

نقوش و نگاره‌های فرش ترکمن:

 • ماری گل: معروف‌ترین طرح فرش ترکمن که به جای پای شتر نیز مشهور است و نمادی از برکت و وفاداری در فرهنگ ترکمن است.
 • قابسه گل: طرحی لوزی مانند که به طایفه جعفربای تعلق دارد و نمادی از پرنده‌ای است که در سواحل دریای خزر زندگی می‌کند و در میان چهارپایان تخم می‌گذارد.
 • آینه گل: طرحی متقارن و آینه مانند که نمادی از زندگی و انعکاس آن است.
 • قوچاق: طرحی برگرفته از شاخ قوچ که نمادی از قدرت و صلابت است.
 • درناق گل: طرحی برگرفته از پرنده درنا که نمادی از صلح و دوستی است.
 • ساری قولق: طرحی برگرفته از پرنده‌ای به نام ساری قولق که نمادی از خوش شانسی و سعادت است.

ویژگی‌های نقشه فرش ترکمن:

تقارن: نقوش فرش ترکمن عموماً متقارن هستند و از نظم و هارمونی خاصی برخوردارند.

استفاده از اشکال هندسی: اشکال هندسی مانند لوزی، مربع، مستطیل و هشت ضلعی در نقشه فرش ترکمن به وفور یافت می‌شوند.

رنگ‌های شاد و زنده: استفاده از رنگ‌های شاد و زنده مانند قرمز، آبی، سبز و زرد از ویژگی‌های بارز نقشه فرش ترکمن است.

تنوع طرح: نقشه فرش ترکمن تنوع بسیار زیادی دارد و هر طایفه و قوم، طرح‌های مختص به خود را دارند.

قالی ترکمن گونه‌ای قالی و از صنایع دستی همین خطه است که امروز و در گذشته تولید می شده است.
ترکمن‌ها اصالتا گروهی از ترکان آسیای میانه هستند
که از سال‌ها پیش در شرق دریای خزر تا رود جیحون به گونهٔ چادرنشینی زندگی می‌کردند.

یموت‌های ترکمن در فرش بافی استاد و ماهر هستند و با ذوق بسیار دستبافته‌های با ارزشی می‌بافند.

فرش‌های ترکمن در اندازه‌های بین ۱تا ۱۲ متر مربع و در رنگ‌های قرمز لاکی، آبی سرمه‌ای، سبز پر رنگ، سفید و بژ بافته می‌شوند.

رنگ خرید فرش ترکمن محدود است. رنگ‌هایی که سابقاً در فرش ترکمن استفاده می شده ۵ رنگ بوده است:

 1. سفید
 2. سیاه
 3. سبز تیره
 4. لاکی تیره
 5. لاکی متمایل به زرد

حاشیه: فرش ترکمن دارای چندین حاشیه تو در تو می باشد
وجود اسلیمی های اصیل و قدیمی در بافت و طراحی این فرش نشانه اصالت و زیبایی فرش است.
همچنین نگاره های اصیل ایرانی باعث جذابیت طراحی این فرش شده است.

بوم: بوم فرش ترکمن دارای حالتی خشتی مانند می باشد تذهیب های ساده و کوچک که بصورت مرتب در کنار همدیگر هستند
و بوم و طراحی قرمز و لاکی باعث جذابیت طرح شده است.

فرش ترکمن ترنج ، سرترنج و لچک ندارد.

خرید فرش ترکمن مورد پسند بسیاری از کسانی است که به طرح های اصیل و ترکمنستانی علاقه دارند.

نقشه فرش ترکمن، منبعی برای الهام:

نقشه فرش ترکمن، منبعی غنی برای الهام در زمینه‌های مختلف هنری مانند طراحی گرافیک، نقاشی، طراحی لباس و دکوراسیون داخلی است.

نکاتی برای انتخاب نقشه فرش ترکمن:

انتخاب طرح متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل: تنوع طرح‌های فرش ترکمن به شما امکان می‌دهد تا فرشی با طرح دلخواه خود را انتخاب کنید.

انتخاب طرح متناسب با نوع کاربرد فرش: اگر فرش را برای استفاده روزمره می‌خواهید، طرح‌های ساده‌تر و با رنگ‌های ملایم‌تر مناسب‌تر هستند.

انتخاب طرح متناسب با بودجه: قیمت فرش‌های ترکمن با توجه به طرح، نوع بافت و جنس نخ متفاوت است.

مزایای تولید فرش ترکمن به شیوه ماشینی

به دلیل استفاده از ماشین آلات برای بافت فرش ترکمن، سرعت تولید این محصول افزایش یافت. در نتیجه تعداد بیشتری از این محصول در زمان کوتاه تری عرضه می شود. همین امر، دسترسی خریداران را به این نگاره اصیل و زیبا افزایش می دهد و در نتیجه موجب کاهش قیمت این محصول می شود.

فرش دستباف ترکمن، به دلیل ساختار خاص و شیوه رایج بافت آن، نرم و لطیف است. چون گفته می شود از یک پود روی هر رج استفاده می شود. این در حالی است که برای بافت سایر فرش های دستباف، از پود های بیشتری استفاده می شود تا فرش دوام بیشتری داشته باشد. اما، بافت فرش ترکمن ماشینی تفاوتی با سایر فرش های ماشینی ندارد. این محصول، همچون سایر فرش های ماشینی دارای دوام و طول عمر مناسب است.

برای بافت فرش ترکمن ماشینی، تلاش شده اصالت و زیبایی طرح و رنگ بندی این محصول حفظ شود. به همین دلیل، نوع ماشینی این محصول، همان شکل سنتی و کلاسیک را در خود دارد.

این محصول در کیفیت های مختلف و با شانه و تراکم متعددی تولید می شود. به طور مثال فرشخونه این محصول را در کیفیت 1200 شانه عرضه می کند. از سوی دیگر طرح گبه این محصول که دارای قیمت بسیار مناسب تری است نیز در این فروشگاه موجود است.

فرش ترکمن ماشینی به دلیل برخورداری از رنگ لاکی، محصولی چرک تاب به حساب می آید. به همین دلیل در مهمانی ها و هنگام بازی و غذا خوردن بچه ها روی آن نیاز نیست زیاد نگران باشید. چون آلودگی را کمتر در خود نمایان می کند. بافت این محصول با نخ هیت ست شده، موجب می شود پرزدهی نداشته باشد و استفاده از آن راحت و بی دردسر باشد.

طرح خاص و زیبای فرش ترکمن

فرش ترکمن، نقشه بسیار منحصر به فردی دارد. نگاره این محصول، مانند بسیاری از فرش های ایرانی ترنج ندارد. اما در دسته فرش های بدون ترنج یا فرش افشان هم قرار نمی گیرد. چون طرح آن کاملا متفاوت است. به دلیل وجود نقوش هندسی تکرار شونده در طرح این فرش، تا حدی به فرش خشتی شباهت دارد. اما به دلیل رنگ بندی و اشکال خاص آن، کاملا متمایز و خاص است.

الگوی بوم فرش های ترکمن غالبا به هم شبیه هستند. اما حاشیه های آن متفاوت هستند. نقوش به کار رفته در بوم که در سراسر آن، تکرار می شود در هر منطقه و قبیله ای متمایز و متفاوت است. اما حاشیه ها از تنوع بیشتری برخوردار است. برخی باز هم نقوش هندسی تکرار شونده دارند. در حاشیه های برخی دیگر، گل و بته به چشم می خورد. این هم به تنوع سلیقه ها در فرش بافی در هر طایفه و همین طور فالبداهه بودن این اشکال بر می گردد.

رنگ بندی منحصر به فرد

فرش ترکمن، با رنگ لاکی شناخته می شود و همین رنگ قرمز دلیل معروف بودن است. در فرش ترکمن، معمولا رنگ های ساده و کم تعداد به کار می رود. همین نکته، در سادگی و زیبایی این محصول تاثیر به سزایی داشته است. طرح سنتی و روستایی این محصول هم با حفظ اصالت رنگ این فرش هماهنگ شده و زیبایی خاصی به فضاهای سنتی می بخشد.

سادگی نگاره مناسب دکوراسیون های آرام

فرش ترکمن، مناسب افرادی است که به سادگی علاقمند هستند و از طرح های شلوغ فراری هستند. نگاره سنتی فرش ترکمن که از فرهنگ و شیوه زندگی قوم ترکمن برآمده، حال و هوایی خاص و دلنشین در فضا ایجاد می کند. به ویژه اگر سایر المان ها، مثل پرده و مبلمان به همین سبک باشد. پشتی ترکمن، محصولی ویژه است که می توانید با فرش ترکمن به زیبایی دکور کنید. علاوه بر خانه، شما می توانید از این محصول در فضاهایی مثل باغ یا ویلای شخصی خود نیز استفاده کنید و آن را سنتی دیزاین نمایید. مکان هایی مثل سفره خانه ها، قهوه خانه ها و رستوران های سنتی هم با این محصول، بسیار زیبا خواهند بود.

خرید فرش ماشینی سنتی رنگ قرمز

فرش قرمز ترکمن ماشینی یک فرش 1200 شانه است. کیفیت این محصول بی نظیر است و به دلیل تولید با الیاف باکیفیت دوام و استحکام عالی دارد. این محصول به فرش ترکمن بازوبندی مشهور است و برای مکان هایی که به شکل سنتی دیزاین می شوند انتخابی عالی است. به ویژه اگر قصد دارید چیدمان منزل شما ساده و خلوت باشد. خرید فرش ماشینی کاشان از فروشگاه فرشخونه با ارسال سریع و ضمانت اصالت کالا همراه خواهد بود.

جمع‌ بندی …

خرید فرش ترکمن، دریچه‌ای به سوی فرهنگ و اصالت این قوم سرشار است. با انتخاب یک فرش ترکمن با نقشه اصیل، می‌توانید زیبایی و اصالت را به دکوراسیون منزل خود هدیه دهید.

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • اضافه کردن به سبد خرید
 • توضیحات
 • توضیحات تکمیلی
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات اضافی
در فضای بیرون کلیک کنید
مقایسه