آسان ترین روش های از بین بردن لکه فرش

اگر فرشتان آلوده شده و دنبال راهکاری هستید تا آن را سریع تمیز کنید ابتدا پیشنهاد می کنیم راهنمای کلی زیر را درمورد لکه بری و شست و شوی فرش بخوانید سپس به جدول در انتهای صفحه مراجعه کنید و با توجه به نوع آلودگی ادامه مطلب

فروشگاه اینترنتی فرشخونه
از بین بردن لکه فرش با روش های ساده و آسان
بازدید 4094 834 روز پیش

اگر فرشتان آلوده شده و دنبال راهکاری هستید تا آن را سریع تمیز کنید ابتدا پیشنهاد می کنیم راهنمای کلی زیر را درمورد لکه بری و شست و شوی فرش بخوانید سپس به جدول در انتهای صفحه مراجعه کنید و با توجه به نوع آلودگی برای از بین بردن لکه فرش اقدام نمایید.

از بین بردن لکه فرش با روش های ساده

برای پاک کردن بسیاری از لکه ها می توانید از موادی که در دسترس دارید و شیوه های خانگی استفاده کنید. اما باید مراقب باشید در استفاده از این روش اصرار نورزید و به آن به عنوان تنها راهکار نگاه نکنید. چون باید بپذیریم که برخی از لکه ها به دلیل غلظت بالا و یا میزان زیاد ایجاد آلودگی ممکن است با پاک کننده های خانگی و دست ساز تمیز نشوند و نیاز باشد از پاک کننده های شیمیایی یا از قالیشویی کمک بگیرید.

همین طور فرش های گران قیمت مثل فرش دستباف هم نیاز به دقت و ملاحظه بیشتری دارند. چون ممکن است با اشتباه در رفع آلودگی آسیب بیشتری به فرش و بافت آن وارد شود و در نهایت از ارزش آن کاسته شود.

کدام لکه ها را می توان با پاک کننده های خانگی تمیز کرد؟

برای لکه های معمولی تر با میزان و غلظت کمتر و همین طور لکه های تازه می توان از روش های آسان و مواد طبیعی موجود و در دسترس استفاده کرد.

چرا پاک کننده های خانگی را توصیه می کنیم؟

پاک کننده های طبیعی که در خانه موجود است و یا می توانیم آن ها را خودمان درست کنیم هم صرفه تر هستند و نیاز نیست برای خریداری آن ها هزینه کنیم. از طرف دیگر در دسترس هستند و به آسانی در اختیار ما قرار دارند. مزیت دیگر پاک کننده های خانگی فرش طبیعی بودن آن ها و در بسیاری موارد عدم ایجاد حساسیت و ایجاد آسیب به بافت فرش است.

تمیز کردن فرش ماشینی

راه های آسان و در دسترس تمیز کردن فرش ماشینی

نکات مهم هنگام لکه بری فرش در خانه

اهمیت رنگ فرش را در به کار بردن روش های خانگی تمیز کردن لکه فراموش نکنید. به طور مثال هنگام پاک کردن آلودگی از روی فرش سفید و کرم (رنگ روشن) باید دقت کنید لکه بیشتر روی سطح فرش پخش نشود.

ماشینی یا دستباف بودن فرش شما اهمیت بسیاری انتخاب شیوه لکه بری دارد. فرش های ماشینی غالبا دوام بیشتری دارند و می توان لکه های کوچک و تازه را به شیوه خانگی از روی آن ها پاک کرد. اما برای فرش های دستباف به دلیل ظرافت بالایی که دارند و همین طور طبیعی بودن رنگ به کار رفته در آن ها، باید حتما از یک متخصص در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. طبیعی بودن رنگ فرش دستباف موجب می شود در صورت لکه بری غیراصولی رنگ ها پخش شوند یا اصطلاحا فرش رنگ پس دهد.

بهترین راهکار برای از بین بردن لکه فرش دستباف سپردن آن به قالیشویی های معتبر است.

چند نکته برای آسان تر شدن لکه بری فرش

 • سعی کنید لکه ها را تا زمانی که مرطوب و تازه هستند تمیز کنید. پاک کردن لکه های قدیمی و کهنه دردسر بسیار بیشتری دارند و گاها پاک کردن آن ها دیگر مقدور نیست.
 • هنگام دستمال کشیدن روی لکه ها میزان فشار دست را کنترل کنیم تا لکه بیشتر در فرش نفوذ نکند.
 • وقتی روی فرش لکه ای کوچک ایجاد شده بهتر است تنها همان قسمت را لکه بری کنید. نیازی نیست همه فرش را بشویید.
 • برای خشک کردن محل شسته شده می توانید آن قسمت را تا بزنید و زیر آن چهارپایه ای کوچک قرار دهید. یا می توانید زیر آن قسمت کاغذ یا دستمال سفید بگذارید.
 • برای انتخاب نوع پاک کننده جهت لکه بری فرش باید به نوع لکه دقت کنید. به طور مثال باید بدانید آلودگی ایجاد شده بر پایه آب است یا چربی. در صورتی که بر پایه آب باشد می توانید از تمیز کننده های خانگی استفاده استفاده کنید و معمولا آسان تر هم تمیز می شوند. در صورتی که لکه بر پایه روغن باشد، شاید نیاز باشد از تمیز کننده های قوی تر و یا حتی شوینده های شیمیایی استفاده کنید.

معرفی چند تمیز کننده خانگی فرش

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین علاوه بر تمیز کنندگی، خاصیت بوگیر بودن دارد. در برخی موارد توصیه می شود همراه با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده شود. سرکه خالص یا همراه با آب داغ برای لکه های سمج پیشنهاد می شود.

آب لیمو و هیدروژن پراکساید یک محلول قوی ایجاد می کند که برای لکه بری فرش کاربرد دارد.

پودر بوراکس از پاک کننده های اصلی خانگی برای از بین بردن لکه فرش به شما می رود.

نکته بسیار مهم

برای جلوگیری از آسیب زدن به فرش خود، چه دستباف باشد و چه فرش ماشینی، در صورتی که مطمئن نیستید روش هایی که به کار می گیرید جواب خواهد داد، شستن فرش خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.

جدول لکه بری فرش

نوع لکه پاک کننده مورد نیاز اقدامات لازم

میوه (توت، انار، گیلاس و …)

آب و مواد شوینده یا سرکه سفید مقداری سرکه سفید یا مایع شوینده را با آب مخلوط کنید. سپس با دستمال تمیز روی لکه بکشید تا پاک شود.

نوشیدنی

جوهر ماست ماست را روی قسمت جوهری بریزید وقتی جوهر جذب ماست شد ماست را از روی فرش جمع کنید. این کار را تا پاک شدن لکه تکرار کنید.
شامپو بچه

آب گرم

مقداری شامپو بچه روی لکه بریزید. سپس مقداری آب گرم روی لکه بریزید. پس از چند دقیقه با دستمال حوله ای مرطوب و تمیز همراه با آب گرم لکه را پاک کنید.
چربی آب

پارچه ای را روی لکه بگذارید و روی آن را اتو (حرارت متوسط)  بکشید. پس از اینکه حرارت چربی را به پارچه منتقل کرد می توانید آن قسمت را به طور عادی بشویید.

آب گرم + مایع ظرفشویی

یک پارچه یا حوله کاغذی روی فرش قرار دهید تا چربی از سطح فرش جذب شود. دقت کنید لکه پخش نشود. سپس مقداری مایع ظرفشویی را با آب ولرم مخلوط کنید. و با اسفنج یا مسواک محلول را روی لکه بکشید تا تمیز شود.

سرکه

در صورت نیاز صابون

پارچه آغشته به سرکه را روی لکه بکشید. در صورت نیاز از صابون برای از بین بردن جای لکه استفاده کنید.

دوده نمک

با جاروبرقی بدون اینکه دوده ها پخش شود سطحی از آن را که جدا می شود را بردارید. سپس روی باقیمانده ای که با جاروبرقی تمیز نمی شود نمک بریزید. پس از یک و نیم ساعت و جذب دوده به نمک ها، با جاروبرقی نمک ها را از روی فرش جمع کنید.

زعفران آب جوش

شامپو فرش

ابتدا لکه را با دستمال جذب کنید. سپس آب داغ دم جوش روی آن بریزید و بگذارید تا خیس بخورد. کمی بعد با شامپو فرش قوی آن را بشویید

سوختگی پیاز

نمک

پرزهای سوخته را با قیچی یا سمباده جدا کنید. سپس پیاز را دو نیم کنید و یک تا دو دقیقه محکم روی محل سوختگی بکشید. سپس یک قاشق نمک را برای 5 دقیقه روی لکه بریزید. لکه کمرنگ می شود.

نوشابه آب + مایع ظرفشویی

در صورتی که لکه خشک شده باشد ابتدا با دستمال آن را مرطوب کنید. سپس با پارچه آغشته به محلول آب و مایع ظرفشویی لکه را تمیز کنید.

لاک خشک شده آب گرم

لاک خشک شده را با استفاده از آب گرم و مسواک بردارید. از (از استون و سفید کننده استفاده نکنید چون رنگ فرش را تغییر می دهد)

چسب قطره ای سرکه

ابتدا پارچه ای روی چسب بگذارید و با اتو بخار، آن را بخار دهید تا چسب باز شود، از فرش جدا شود و پارچه بچسبد. سپس می توانید جای لکه را با پارچه آغشته به سرکه تمیز کنید.

شمع

ابتدا پارافین را با چاقو جدا کنید. دقت کنید تیزی چاقو باعث پارگی فرش نشود. سپس کاغذ روغنی یا دستمال حوله ای روی چربی جای لکه قرار دهید و با اتو بکشید تا لکه پارافین جذب پارچه شود. این کار را تا جذاب کامل پارافین به دستمال و پاک شدن لکه تکرار کنید.

کاکائو 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی + یک فنجان آب

پنبه یا دستمال آغشته به محلول را روی لکه قرار دهید (نکشید). این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا جذب دستمال شود. برای از بین بردن جای لکه، محل را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

چسب
بستنی
آلودگی های روی لبه فرش آب + پودر ماشین لباسشویی

ابتدا گرد و خاک آن را با برس دستی تمیز کنید. سپس محل را جارو برقی بکشید. مخلوط آب و پودر ماشین لباسشویی را با فرچه نرم روی لبه فرش بکشید. پس از اتمام لکه گیری لبه فرش را با دستمال خشک کنید.

شیر آب گرم – صابون مایع

دو فنجان آب گرم را با صابون مایع مخلوط کنید. آن را روی فرش اسپری کنید. سپس با اسفنج یا حوله لکه را تمیز کنید.

می توانید پیش از استفاده از روش بالا، ابتدا کمی نوشابه روی لکه بریزید.

ژله مایع ظرفشویی + آب

با دستمال آغشته به محلول مایع ظرفشویی و آب، لکه را تمیز کنید. سپس محل را رطوبت گیری و خشک نمایید.

سس لیمو ترش

ابتدا سس را بدون اینکه پخش شود با دستمال از روی فرش بردارید. مقداری لیمو ترش روی لکه بمالید. سپس با دستمال خیس روی محل لکه ضربه بزنید تا پاک شود.

شیرکاکائو آب سرد + مواد شوینده آنزیم دار (مثل پودر ماشین لباسشویی آنزیم دار) + جوش شیرین محلول را روی محل لکه اسپری کنید. سپس با مسواک یا برس لکه ها را تمیز کنید.
شکلات
جای وسایل سنگین یک تکه یخ یک تکه یخ روی محل بگذارید. با دستمال خشک رطوبت آن را بگیرید. سپس پرزها به حالت اولیه برمی گردند.
آدامس یک تکه یخ یک تکه یخ را داخل نایلون یا پارچه قرار دهید و روی آدامس چسبیده بگذارید. پس از مدتی، آدامس سفت می شود و از چسبندگی آن کاسته می شود. در نتیجه، به راحتی می توان آن را جدا کرد.

برای جدا کردن آن می توانید از یک شی تیز مثل چاقو یا کاردک (با احتیاط) استفاده کنید.

اسلایم  این بلاگ را بخوانید تا به جواب سوال چطور لکه اسلایم را از روی فرش پاک کنم؟ برسید.
آبرنگ چگونه لکه آبرنگ را از روی فرش پاک کنیم؟ بلاگ مربوطه را بخوانید تا پاسخ سوالتان را پیدا کنید.
چای – قهوه نوشته از بین بردن لکه چای و قهوه روی فرش را بخوانید.
خون برای رفع این لکه بلاگ پاک کردن خون از روی فرش را بخوانید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • اضافه کردن به سبد خرید
 • توضیحات
 • توضیحات تکمیلی
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات اضافی
در فضای بیرون کلیک کنید
مقایسه