5 مورد درباره پشتی ماشینی کاشان

پشتی ماشینی کاشان در انواع طرح های مختلف و جدید در کارخانجات فرش ماشینی تولید می شود که داخل آن را با مواد مختلفی پر می نمایند. تولید پشتی به صورت متنوع صورت می گیرد که بر اساس نوع شانه و موارد پر شده درون ادامه مطلب

مهدی جعفری نژاد بیدگلی
پشتی ماشینی کاشان
بازدید 3216 1330 روز پیش

پشتی ماشینی کاشان در انواع طرح های مختلف و جدید در کارخانجات فرش ماشینی تولید می شود که داخل آن را با مواد مختلفی پر می نمایند. تولید پشتی به صورت متنوع صورت می گیرد که بر اساس نوع شانه و موارد پر شده درون آن، قیمت گذاری می شود.
در ادامه به این موضوع می پردازیم که پشتی ایرانی در چه ابعاد و شانه هایی تولید می شود، درون آن را با چه چیزی پر می نمایند، انواع ماشینی آن چگونه است و طرح های معروف و پرفروش آن چیست. به طور کلی 5 مورد کاربردی را توضیح می دهیم.

 

1) انواع پشتی ماشینی کاشان با رویه فرشی

از دیرباز در خانه های ایرانی از پشتی با رویه مخملی و سنتی به جهت تکیه گاه و در برخی از مدل های آن مانند پشتی خلیجی به عنوان نشیمن نیز استفاده می کردند.
معمولا پشتی هایی با رنگ لاکی و قرمز از جنس مخمل و گاهی ترکیبی از جنس فرش و مخمل بودند که در خانه ها دیده می شد. این نوع پشتی ها با فرش سنتی و دستباف ایرانی همخوانی خوبی داشت و در دورهمی و مجالس شادی نیز به کار برده می شد.
با گذر زمان و رونق بافت انواع فرش ماشینی کاشان در طرح ها و رنگ های مختلف، با درخواست اقوام ایرانی که علاقه زیادی به استفاده از پشتی ماشینی داشتند تولید پشتی نیز صورت گرفت. این تولیدات به گونه ای انجام می گرفت که متناسب با طرح و نقشه فرش کاشان بود و با فرش ماشینی منازل قابل ست شدن بود.

البته در بازار قدیم کاشان پشتی هایی با رویه مخمل طرحدار و یا رویه فرش دستباف تولید می شد که با تخته های چوب، کارتون، مقوا و گاه با الیاف و پرز های حاصل از مراحل تولید فرش دستباف و ماشینی پر می گردید. در حال حاضر نیز پشتی ها در طرح های متنوع و نوین و حتی طرح سفارشی نیز عرضه می گردند. اما قبل از انواع طرح بهتر است از مواد تشکیل دهنده درون پشتی ماشینی و مدل تولیدی آن آگاهی بیابید.

به طور کلی سه نوع پشتی با رویه فرش ماشینی ساخته می شود:
نوع اول: پشتی پر شده با یونولیت و کلاف چوب
نوع دوم: پشتی پر شده با یونولیت فشرده شده
نوع سوم: پشتی پر شده با الیاف

 

پشتی پر شده با یونولیت و کلاف چوب

در اواسط دهه ۸۰ نوع اولیه پشتی یونولیتی حاصل شد. در درون این نوع پشتی ها از یونولیت های به کار رفته در سقف ساختمان ها استفاده می شد که دارای اندازه 100*50 بود. به علت سبک بودن یونولیت، این مدل پشتی سنگینی لازم برای ایستادن در کنار دیوار را نداشت. از این رو در قسمت بالایی پشتی دو سوراخ به عمق حدود 20 سانت ایجاد و آن را با سنگ ریزه و گچ پر می کردند.
برای استحکام بیشتر این نوع پشتی ها، یک کلاف چوبی در چهار طرف یونولیت منگنه می‌گردید و در نهایت دورتادور آن را یک لایه از فوم های حباب دار قرار می‌دادند تا به مرور زمان به مخمل آسیب نزند و آن را پاره نکند.

از معایب پشتی پر شده با یونولیت و کلاف چوب سبک بودن و عدم قرار گیری مناسب در کنار دیوار بود که مدام از حالت عمودی به افقی سقوط می‌کرد و خریداران دائما باید آن را به حالت عمودی تنظیم می کردند. البته استحکام نامناسب یونولیت به کار رفته در آن نیز سبب این مورد می شد که به مرور زمان و بر اثر تکیه دادن زیاد شکسته می شد و باید تعویض می گردید. ولی با این حال پشتی یونولیتی مورد پسند مصرف کنندگان بود و رضایت نسبتا بالایی را به خود اختصاص داده بود.
در حال حاضر تولید این مدل پشتی منسوخ گردیده و نوع بهتر آن تولید و روانه بازار شده است.

 

پشتی پر شده با یونولیت فشرده شده

پس از مدتی تولید کنندگان پشتی ماشینی کاشان به این نتیجه رسیدند که می توانند از یونولیت های فشرده تر و بهینه شده استفاده نمایند تا پشتی، سنگینی مناسبی را برای ایستادن کنار دیوار داشته باشد. در طراحی جدید پشتی یونولیتی فشرده در قسمت جلویی یونولیت، قوس و انحنا را ایجاد کردند که به زیبایی آن افزود به طوری که به شکل آن حالت پشتی های سنتی را نیز داده است.
با این وجود قسمت جلوی پشتی سبک‌تر و قسمت عقب پشتی سنگین تر است که وزن پشتی رو به عقب و دیوار می باشد و به ایستایی پشتی به صورت مناسب تر کمک می کند.

با توجه به اینکه در زمان تزریق فوم فشرده در درون قالب عملیات سنگین سازی انجام می شود دیگر نیازی به سوراخ کردن فوم و اضافه نمودن شن و سنگ ریزه نمی باشد. در مراحل تولید این مدل پشتی جدید علاوه برسرعت تولید بالاتر، کیفیت نیز به همان نسبت بیشتر شده است.
از محاسن پشتی یونولیتی فشرده حذف کلاف چوبی و فوم حباب دار از اطراف آن می باشد. هم چنین قیمت آن نسبت به پشتی پرشده با پرز مناسب تر می باشد.

 

پشتی یونولیتی 700 شانه

 

پشتی پر شده با الیاف

این نوع پشتی از رویه فرشی یا مخمل درجه یک تولید شده است و به جای استفاده از انواع یونولیت فشرده، از الیاف و پرز حلاجی شده حاصل از فرش ماشینی پر می‌گردد. البته شیوه پر شدن این نوع پشتی سنتی و کلاسیک می باشد. نمای ظاهری آن مانند پشتی های قدیمی و با ارزش جلوه می نماید.
پشتی پرشده با الیاف، از پشتی های فشرده یونولیتی سنگین تر می باشد و ایستایی بهتری دارد.
لازم به ذکر است که کیفیت و نرمی این مدل پشتی ماشینی از دو مدل ذکر شده بیشتر است.
به نظر خیلی از مصرف‌کنندگان زیباترین نوع پشتی که بیشترین شباهت را به پشتی سنتی در صنعت فرش ماشینی دارد، پشتی پر شده با الیاف می باشد.

 

2) ابعاد و طرح های پرفروش پشتی ماشینی کاشان

در قدیم پشتی ها دارای ابعاد خیلی بزرگتری بودند. عمده طول آن ها 100 الی 120 سانتی متر و عرض آن ها 70 الی 80 سانتی متر بود. ابعاد پشتی بستگی به اقوام شهرهای مختلف نیز داشت که متناسب با همان منطقه تولید می شد. به تدریج اندازه های جدید پشتی ماشینی کاشان جایگاه خود را باز کرد.
در چند سال اخیر عمدتا در اندازه های 100*50 ساخته می شود و به صورت محدود در اندازه 70*50 یا 80*50 به عنوان پشتی کرمانی تولید میشود.
نکته جالب این است که طرح پشتی ها متناسب با هر یک از مناطق و اقوام ایران متفاوت طراحی می شود. مثلاً طرح پشتی های کرمانی که با ابر مخصوص پر می شود برگرفته از نقشه فرش گل و مرغ، قاب قرآنی و کشمیر است.

در بین اقوام ترکمن پشتی طرح ترکمن که همانند طرح بومی و خاص منطقه ترکمن صحرا می باشد بسیار مرسوم است.
مناطق و شهرهایی مانند کاشان و تبریز که فرش دستباف در آنجا بسیار رواج داشته است، تولیدات پشتی آن ها نیز معمولا الهام گرفته از طرح فرش ها بوده است.
کارخانجات فرش ماشینی هر ساله طرح های پرفروش خود را در پشتی های ماشینی نیز به کار می برند تا فرایند ست فرش با پشتی را برای افراد تسهیل نمایند.
در حال حاضر از جمله طرح های پشتی که نقوش آن برگرفته از نگاره های فرش ماشینی است، می توان به پشتی طرح شهیاد، پشتی طرح هالیدی، پشتی طرح افشان کرم و پشتی طرح ناردون اشاره کرد.

 

3) قیمت انواع پشتی خانگی چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

عمده قیمت پشتی کاشان به جنس رویه آن بستگی دارد. رویه از جنس مخمل بسیار ارزان تر و پشتی با رویه فرش بسیار با کیفیت تر از مخمل است. به همین جهت اگر تمایل به پشتی دارید که دوام و ماندگاری بهتر و هم چنین درجه کیفی ممتازی داشته باشد، بهتر است پشتی ماشینی با رویه فرش را انتخاب نمایید. مورد دیگر این است که پشتی مدرن و امروزی، پشتی با رویه فرش می باشد که از آن به عنوان مدل پشتی عروس نیز می توان نام برد.

حال با توجه به این موضوع، عواملی هستند که در قیمت پشتی ماشینی تاثیر گذار هستند. یکی از این موارد تعداد شانه های رویه فرش می باشد. به عنوان مثال قیمت پشتی 700 شانه کاشان متفاوت از قیمت پشتی 1200 شانه می باشد. علت این امر وجود تعداد گره های متفاوت است. به بیانی ساده، پشتی 700 شانه دارای هفتصد گره در تراکم عرضی می باشد که همین مورد در پشتی 1200 شانه، هزار و دویست عدد می باشد. بنابراین قیمت پشتی 700 شانه ارزان تر می باشد.

البته می توان پشتی ارزان 440 و ۵۰۰ شانه با مواد اولیه بی سی اف و پلی استر تولید نمود که کیفیت، نرمی و لطافت جنس آکرولیک را ندارد.
مورد بعدی جنس نخ به کار رفته در رویه است که در این بین آکریلیک هیت ست شده از نظر کیفی دارای رتبه برتر نسبت به سایر نخ ها می باشد. البته با نخ بی سی اف و یا پلی استر نیز می توان پشتی ماشینی ارزان تری نیز تولید نمود.

از دیگر مواردی که قیمت پشتی کاشان را دستخوش تغییر می کند، مواد تشکیل دهنده داخل آن می باشد.
پشتی پرزی و پرشده با الیاف به دلیل روند بخشی از تولید به صورت سنتی و هم چنین کیفیت بیشتر مواد درونی، قیمت بیشتری نسبت به پشتی یونولیتی دارند. این نوع پشتی ها از مرغوبیت بی نظیری برخوردار هستند. لازم به ذکر است که قیمت پشتی گل برجسته تنها تفاوت بسیار اندکی نسبت به قیمت پشتی معمولی دارد. در واقع پشتی معمولی نرخ کمتر و پشتی گل برجسته نمای بیشتری دارد.
اگر به دنبال پشتی مقرون به صرفه و در عین حال مرغوب هستید پشتی 700 شانه آکریلیک گزینه مطلوبی برای شماست.

 

پشتی پرزی 700 شانه

 

4) شست و شوی راحت پشتی مدرن ماشینی

به طور کلی پشتی های یونولیتی قابلیت شستشو دارند. به هنگام شست و شوی پشتی خریداری شده می توانید زیپ پشت آن را باز کرده و یونولیت داخل آن را خارج کنید. سپس رویه مخمل یا فرش را کاملا شستشو نموده و آن را در مکان مناسب قرار دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن یونولیت را در آن قرار دهید و زیپ آن را ببندید. به همین راحتی می توانید پشتی ماشینی خود را هر زمان که نیاز بود بشویید و مجددا از آن استفاده نمایید.

برای شست و شوی پشتی پرزی به دلیل پر شدن آن از الیاف قالی و هم چنین نوع دوخت متفاوت، امکان شست و شو با آب و مایع وجود ندارد. زیرا الیاف موجود در آن، آب را به خود جذب نموده و پشتی شبیه به تخته سفت می شود. در این صورت نرمی و حالت خود را از دست می دهد و کیفیت آن نامناسب می گردد. به همین جهت بهتر است آن را با شامپو فرش تمیز نمایید. برای این کار می توانید مقداری از کف حاصل از شامپو فرش را روی پشتی بریزید و با اسفنج تمام سطوح آن را آغشته به شامپو کنید. سپس با حوله نمدار آن را تمیز کرده و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

 

5) در چه مکان هایی از پشتی ماشینی می توان استفاده نمود؟

از مزایای خرید پشتی ماشینی کاشان با رویه فرش این است که می توانید آن را با فرش و قالیچه منزل خود ست کنید. این امر به زیبایی بیشتر قسمت های مختلف منزل مانند پذیرایی منجر می شود.
اگر چه استفاده از مبلمان افزایش یافته اما همچنان پشتی طرح فرش ماشینی به علت راحتی و نرمی جایگاه خود را حفظ کرده است.
پشتی های سنتی جدید نیز در مکان هایی مانند آلاچیق یا فضاهایی با سبک سنتی مانند برخی منازل، رستوران ها، سفره خانه ها و ویلا ها به کار می روند.
از دیگر مکان های مورد استفاده از پشتی های ماشینی می توان تکیه ها، حسینیه ها و مساجد را نام برد که با رنگ فرش و سجاده مساجد همخوانی دارد.

 

خرید اینترنتی پشتی ماشینی کاشان از فروشگاه فرشخونه

خرید اینترنتی پشتی با کیفیت و مقرون به صرفه، فرصت مناسبی را برای ست کردن و دیزاین با فرش به همراه قالیچه های آن فراهم می آورد. در صورتی که فرش خود را نیز انتخاب کرده اید، می توانید پشتی یونولیتی یا پرزی آن را از طریق ارتباط با واحد فروش به صورت سفارشی نیز ثبت نمایید.
در صورتی که طرح خاصی را برای خود در نظر دارید که در فروشگاه اینترنتی فرشخونه مشاهده نمی کنید می توانید با کارشناسان فروش ارتباط گرفته، عکس طرح مورد علاقه خود را ارسال نمایید تا آن را تولید کرده و برایتان ارسال گردد.

خرید یا فروش پشتی ماشینی در فروشگاه فرشخونه و در همه فروشگاه های فرش ایران به صورت جفتی می باشد.
فروش پشتی به صورت جفتی به این معنی است که دو عدد پشتی داخل یک کاور و بسته بندی برای شما ارسال می گردد. بنابراین اگر شما دو عدد پشتی یونولیتی نیاز دارید باید یک جفت از آن را سفارش دهید.
از جمله مزایای خرید آنلاین پشتی ماشینی کاشان از فروشگاه اینترنتی فرشخونه امکان انتخاب فرش و پشتی و قالیچه ها می باشد که می توانید در صورت درخواست هر نوع مشاوره با کارشناسان فروش این فروشگاه تماس تلفنی و یا آنلاین داشته باشید. در این فروشگاه ارسال رایگان پشتی به سراسر کشور صورت می پذیرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • عکس
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • اضافه کردن به سبد خرید
 • توضیحات
 • توضیحات تکمیلی
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات اضافی
در فضای بیرون کلیک کنید
مقایسه