تاریخچه فرش, فرش

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی

History carpet

مقدمه

در تاریخچه پیدایش فرش ماشینی شما میتوانید این جلوه هنر را در مصادیق زیر ببینید گاه در کاشی کاری در گچ کاری و گاه در معرق رو منبت کاری ببینید و گاه در تار و پور نقشه قالی و فرش ایرانی .

pazyryk carpet

هنر در فرش ایرانی که شروع آن به قالی پازیریک قدیمی ترین فرش جهان است میرسد ، که درسال ۱۳۲۶ (ه.ش) در دره ی پازیریک در سرزمین روسیه در مقبره یکی از فرمانروایان سکایی به همراه آثار متعدد باستانی کشف شده میرسد.

البته ، دوره بافت قالی پازریک به زمان پارت ها یا مادها میرسد.

توضیحات قالی پازیریک

قالی پازیریک بر خلاف فرش ماشینی کاشان از جنس پشم می باشد ، درصورتی که در فرش ماشینی کاشان از الیاف مصنوعی مرغوب به نام آکریلیک هیت ست شده تولید شده است.

پالت رنگ بندی فرش پازیریک گرم و زنده می باشد . نکته جالب این نوع فرش مربع شکل بودن آن است فرش ماشینی کاشان امروزه به شکل شکل می باشد.

آنچه که در طرح قالی دستباف پازیریک میبینید برگرفته از طبیعت زنده است.

تصویر سوارکارانی بر اسب های با قامت بلند و آهو که نماد چابکی و زندگی ماست و جانور باستانی با سر عقاب و بدن شیر است.

حاشیه طرح پازیریک منقوش از گل است.

pazyryk carpet2

 

در دنیای فرش ماشینی ریشه های هنر و اصالت قالی کاشان در رنگ ها و طراحی های جدید فرش ماشینی کاشان مشهود است.

فرش ماشینی کاشان

در تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در ایران ، فرش دستباف کاشان یا همان قالی کاشان که افتخار هنر فرش بافی ایران است ، در دهه پنجاه (ه.ش) باعث صنعتی شدن فرش ماشینی ایران شد ، چنان که برای اولین بار در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان با الیاف مصنوعی فرش ماشینی ارزان و با کیفیت تولید گردید.

با توجه به استقبال فرش ماشینی کاشان در ایران ، مسیر توسعه فرش ماشینی کاشان هموار شد و سرمایه گذاران بخش خصوصی اولین شهرک صنایع فرش را در راوند کاشان تاسیس نمودند و در سال ۱۳۵۳ (ه.ش) فرش ماشینی ارزان و با کیفیت و شبیه به دستباف تولید شد.

factori carpet

در مسیری که به مهر انگشتان هنرمند قالیبافان و پیشکسوتان عرصه تولید فرش ماشینی کاشان باز شد شرکت های ماشینی شهباف ، فرش پارس ، نقش ایرانیان و فرش اکباتان پا به عرصه حضور نهاد .

و امروزه تعداد شرکت های تولیدی فرش ماشینی کاشان به بیش از ۱۵۰۰ کارخانه فرش رسیده است.

کارخانجات فرش ماشینی کاشان در شهرک صنعتی سلیمان صباحی آران و بیدگل ، شهرک راوند کاشان ، شهرک امیرکبیرکاشان ، شهرک نوش آباد کاشان ، شهرک فتح المبین و شهرک هلال آران که خود گویای وسعت و بزرگی صنعت نساجی ایران و تولید فرش ماشینی کاشان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *