راهنمای خرید فرش ماشینی خوب

نکات طلایی برای خرید فرش ماشینی خوب و ارزان قیمت که هر مشتری پیش از خرید فرش ماشینی باید بداند. در این نوشته سعی شده به سوالات متداول هنگام خرید فرش ماشینی پاسخ داده شود تا بتوانید جدیدترین و بهترین فرش ماشینی کاشان را با بهترین کیفیت و قیمت خریداری کنید.

مهدی جعفری نژاد بیدگلی
خرید فرش ماشینی خوب با ارسال رایگان
بازدید 428 1148 روز پیش

برای خرید فرش ماشینی خوب درجه یک یا به عبارت دیگر یک فرش همه چیز تمام که همه شاخص های مد نظرتان را یک جا داشته باشد، ابتدا باید ویژگی یک فرش ماشینی خوب را بدانید. سپس می توانید فرشی را که دارای خصوصیات مورد نظر شما است تهیه کنید. فرش ماشینی مانند هر کالای اساسی برای خانه ما ایرانیان بسیار اهمیت دارد. به طوری که خرید فرش خوب و ارزان، و همین طور مبل و پرده با بهترین دیزاین برای چیدمان خانه همواره دغدغه خریداران به ویژه برای فرش جهیزیه بوده است. از این رو مشتری با سوالاتی مواجه می شود همچون: فرش خوب چه فرشی است؟ فرش ماشینی خوب چی بخرم؟ فرش چند شانه خوب است؟ بنابراین سعی داریم در اینجا به پرسش هایی پاسخ دهیم که ممکن است هنگام خرید فرش ماشینی خوب برایتان به وجود بیاید. پس تا پایان این نوشته را مطالعه کنید.

فرش چند شانه خوبه؟

فرش ماشینی کاشان در روند تولید طی ۵۰ سال گذشته انواع شانه یعنی تعداد گره در یک متر عرض فرش را تجربه کرده است که می تواند یکی از معیارهای مشتریان هنگام خرید فرش ماشینی خوب باشد. شانه فرش ماشینی کاشان از ابتدای تولید در دهه پنجاه تاکنون بدین ترتیب می باشد: 320، 350، 400، 440، 500، 700، 1000، 1200، 1500، 1600 و 1700. تراکم فرش ماشینی درجه یک هم عبارت است از: 600، 700، 750، 800، 880، 960، 1000، 1550، 1800، 2000، 2250، 2550، 3000، 3600، 4500، 5100.

لازم به ذکر است که هر چه تراکم شانه و تراکم گره در فرش بالاتر می رود طرح گل ها ظریف تر و الیاف به کار رفته در آن لطیف تر می شود. برای انتخاب شانه و تراکم فرش ماشینی با توجه به مقدار هزینه ای که در نظر دارید و همین طور کاربری مورد انتظارتان از فرش ماشینی می توانید از میان شانه و تراکم های ذکر شده در بالا برای خرید فرش ماشینی خوب تصمیم بگیرید.

فرش تراکم بالا خوبه یا پایین؟

در فرش ماشینی استاندارد و طبق عرف فرش بافی ماشینی، همیشه تراکم طولی ۳ برابر شانه است. بالاتر بردن تراکم از این نسبت منجر به افزایش کیفیت قابل توجهی نمی‌شود، ولی بر لطافت و ظرافت فرش می افزاید. به طور مثال تراکم رایج برای فرش ۷۰۰ شانه ۲۵۵۰ است اما برخی تولیدکنندگان آن را با تراکم ۳۰۰۰ هم بافته اند. این امر نمونه ای از ذوق و سلیقه کارخانه فرش ماشینی برای بهبود کیفیت و لطافت قالی ماشینی می باشد. برای دانستن فرق فرش تراکم بالا و پایین ابتدا باید میزان تراکم گره در فرش ماشینی را بدانیم. اگر بخواهیم تعداد گره های به کار رفته در یک متر مربع از فرش ماشینی را به دست آوریم از فرمول زیر پیروی می کنیم:

تعداد گره های به کار رفته در یک متر مربع فرش = 3 ÷ تراکم × شانه
(تعداد گره در یک متر مربع فرش 1500 شانه) 2250000 = 3 ÷ 4500 × 1500
(تعداد گره در یک متر مربع فرش 1200 شانه) 1440000= 3 ÷ 3600 × 1200
(تعداد گره در یک متر مربع فرش 1000 شانه) 1000000= 3 ÷ 3000 × 1000
(تعداد گره در یک متر مربع فرش 700 شانه) 595000= 3 ÷ 2550 × 700

فرش نازک بخریم یا فرش ضخیم؟

میزان قطر فرش با شانه و تراکم رابطه عکس دارد. علت این است که در فرش های دارای شانه و تراکم بالا از نخ های نازک تر استفاده می شود که قطر کمتری دارند. در نتیجه خاصیت ارتجاعی آن کمتر است و برای این که فرش پس از بافت، شفافیت خوبی داشته باشد و برگشت پذیری نخ خاب در ظاهر زیبای فرش تاثیر منفی نگذارد ارتفاع نخ خاب یا همان قطر فرش را در تولید فرش درجه یک و تراکم بالا کوتاه می گیرند. بنابراین فرش تراکم پایین دارای ضخامت بیشتر و خاب بلندتری است. در نتیجه اگر قطر فرش برای شما فاکتور مهمی است خرید فرش 500 شانه و 700 شانه به شما پیشنهاد می شود.

ارتفاع نخ خاب فرش با تغییر شانه و تراکم نسبت عکس دارد و یک عدد فنی برای تولید در کارخانجات فرش ماشینی کاشان است. بلندی خاب فرش 1500 شانه 6 تا 7 میلی متر، 1000 و 1200 شانه 7 تا 8 میلی متر، 500 و 700 شانه 9 تا 10 می باشد که به سلیقه تولید کننده، نکات فنی و سیاست های تولیدی بستگی دارد. این مقیاس حدودی است و امکان دارد 1 میلی متر بیشتر یا کمتر باشد.

بنابراین بر اساس تعداد گره های بافته شده در یک فرش ماشینی و خصوصیات فنی آن می توانید به خرید فرش خوب مد نظرتان بپردازید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما برای مقایسه و انتخاب یک فرش خوب بهتر است از نخ به کار رفته در خاب فرش نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

انتخاب فرش درجه یک بر اساس شناخت نخ و مواد اولیه 

کارخانجات فرش ماشینی کاشان برای بهبود کیفیت محصولات خود همیشه از الیاف اکریلیک هیت ست شده استفاده می کردند. البته با توجه به افزایش قیمت ها از نخ های دیگری نیز برای فرش ماشینی با کیفیت و ارزان قیمت استفاده نموده اند که به ترتیب عبارتند از:
1. نخ اکریلیک هیت ست شده
2. نرخ ورژن یا ویرجین
3. نخ فیلامنت
4. نخ پلی پروپیلن
5. نخ پلی استر
6. نخ بی سی اف

حال شما می توانید با توجه به نخ استفاده شده گرانترین و ارزانترین فرش ماشینی خوب را انتخاب نمایید و در عین حال کیفیت را نیز با توجه به هزینه‌ای که می خواهید برای خرید قالی خوب انجام دهید در نظر بگیرید.

البته شما می توانید با مشاورین فروشگاه اینترنتی فرشخونه تماس گرفته و به صورت بسیار تخصصی و با بالاترین سطح ملاحظات خرید فرش ماشینی خوب و با کیفیت را تجربه نمایید.

دستگاه بافت فرش ماشینی درجه یک

در کارخانجات فرش ماشینی کاشان، بهترین و به روز ترین دستگاه بافت فرش ماشینی یعنی شونهر و واندویل به کار گرفته می شود. سیستم الکترونیکی این ماشین آلات دقت در بافت فرش ماشینی را افزایش داده و منجر به تولید فرش ماشینی درجه یک کاشان شده است. برای بافت فرش ماشینی از دو تکنولوژی آلفا (alpha) متعلق به شرکت شونهر آلمان و واندویل بلژیک استفاده می شود. دستگاه های واندویل را به اختصار hci و hcp می گویند. این ماشین آلات آخرین فناوری های تولید فرش دستباف گونه درجه یک کاشان می باشند.

وزن فرش ماشینی و تاثیر آن در کیفیت

وزن فرش ماشینی خوب در کارخانجات یک عرف تقریبا مشخصی دارد. مثلا برای 700 شانه ها از حدود 38 تا 40 کیلو گرم، برای فرش 1000 شانه از حدود 36 تا 38 کیلو گرم، برای 1200 شانه از 36 تا 40 کیلو گرم و برای 1500 شانه تقریبا از 33 تا 36 کیلو گرم متغیر است. این امر در قیمت فرش خوب تاثیر چندانی ندارد ولی فرش های با کیفیت و وزن بالاتر مرغوب تر می باشند. وزن فرش ماشینی بیشتر در فرش ماشینی ارزان قیمت و فرش صادراتی حائز اهمیت می باشد، مثلا فرش ماشینی بافته شده با نخ بی سی اف از 18 کیلو تا 28 کیلو بافته می شود.

خرید فرش ماشینی خوب براساس مکان مورد استفاده

پیشنهاد می شود با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارید جهت فرش برای پذیرایی از محصولات ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه اکریلیک هیت ست شده گل برجسته و یا ساده استفاده نمایید که به ترتیب از کمترین قیمت نام برده شده اند. فرش تراکم بالا دارای بیشترین قیمت و ظریف ترین طرح فرش می باشد.

فرش آشپزخانه در قدیم از سبک های مدرن، کلاسیک و فانتزی اقباس گرفته شده بود، ولی جدیدا طرح ادویه جات و لوازم آشپزخانه نیز با رنگ بندی بسیار زیبا طراحی شده و مورد استقبال قرار گرفته است. اگر به رنگ های خنثی علاقمندید می توانید از فرش طرح ترک نیز استفاده نمایید. مزیت استفاده از فرش خوب و ارزان این است که به دلیل برخورداری از قیمت مناسب باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود و در نهایت شما می توانید مبلغ بیشتری برای فرش پذیرایی خود بپردازید، چون فرش پذیرایی خوب و لاکچری اهمیت بسزایی در زیبایی چیدمان منزل دارد. برای خرید فرش اتاق خواب هم می توانید فرش فانتزی و یا فرش شگی و برای اتاق کودک و نوجوان فرش عروسکی و کارتونی انتخاب کنید. برای راه پله و راهرو هم فرش کناره در طرح ها و رنگ های متنوع تولید می شود.

سایز مناسب فرش خوب

برای خرید فرش ماشینی خوب بهتر است خصوصیات مکان مورد نظر و سایز مناسب فرش را نیز در نظر بگیرید. با توجه به نظر و سلیقه شخصی خود، می توانید به دو صورت فرش را بر اساس ابعاد انتخاب کنید: حالت اول این است که تمام فضای خود را فرش نموده و بعد وسایل، مبلمان و… را روی آن چیدمان کنید. حالت دوم این است که ابتدا وسایل سنگین و بزرگ را چیده و سپس فضای میانی پذیرایی را با یک قالی خوب و با کیفیت فرش نمایید که حالت دوم گزینه مناسب تری است.

مزیت شیوه دوم این است که شما با خرید یک فرش کوچک تر و حذف هزینه اضافی برای قسمت هایی از منزل که فرش دیده نمی شود مانند زیر مبل ها و کمد، می‌توانید هزینه بیشتری را برای خرید یک فرش با کیفیت خوب برای فضای میانی و اصلی خود اختصاص دهید. در ضمن فرش خوب و درجه یک هم از آسیب سنگینی اجسام در امان می ماند و هنگام شستشوی فرش ماشینی نیاز به جابجایی تمام وسایل منزل نیست.

در صورتی که دوست دارید فضای منزل را یکپارچه یا بزرگ تر از ابعاد استاندارد قالی ماشینی فرش کنید، فرشخونه این امکان را دارد که متناسب با متراژ محل مورد نظر برای شما فرش سایز بزرگ طراحی و بافت نماید.

انتخاب طرح فرش در دکوراسیون داخلی

مهم ترین نکته ای که هنگام خرید فرش خوب باید به آن توجه داشته باشید ویژگی های دکوراسیون داخلی منزل شما می باشد. اگر متراژ خانه شما پایین است فرش کرم و بژ یا سایر رنگ های روشن می توانند فرش مناسب فضای کوچک باشند، چون باعث می شوند خانه بزرگ تر به نظر برسد. از سوی دیگر برای خانه ای که نور کمی دارد هم فرش روشن گزینه مناسب تری است و از دلگیری فضا می کاهد. در صورتی که محل مورد نظرتان بزرگ است فرش تیره رنگ و پر نقش و نگار می تواند خالی بودن آن را پوشش دهد. از سوی دیگر فرش تیره مثل فرش سرمه ای چرک تاب بوده و برای مکان های پر رفت و آمد مناسب است، چون دیرتر کثیف می شود و کمتر نیاز به نظافت پیدا می کند.

سبک دکوراسیون شما عاملی است که هنگام انتخاب طرح فرش ماشینی اهمیت دارد. اگر به دنبال فرش در دکوراسیون مدرن هستید محصولاتی همچون شگی که به آن ها فرش پرز بلند هم می گویند، فرش فانتزی، فرش وینتیج یا فرش ترک پیشنهاد می شود. اگر هم منزل خود را به صورت اصیل و با المان های ایرانی چیدمان کرده اید فرش ماشینی سنتی مثل فرش اصفهان، فرش شاه عباسی، فرش کاشان و همین طور گبه ماشینی گزینه های مناسبی هستند.

خرید فرش ماشینی خوب طرح فانتزی

فرش فانتزی محصولی از فروشگاه اینترنتی فرشخونه

آهار و تکمیل با کیفیت و رابطه آن با خرید فرش خوب

یکی از مهم ترین و موثرترین فرآیند هایی که روی فرش ماشینی انجام می شود انجام آهار و تکمیل باکیفیت و دقیق است. آهار در دوام و طول عمر فرش خوب تاثیر به سزایی دارد. زیرا آهار نوعی چسب رزین حاوی مواد نگهدارنده و الکل می باشد که گره های فرش را در کنار هم مستحکم نگه می دارد، به طوری که پس از حدود 8 الی 10 بار شست و شو مقدار کمی از استحکام فرش کاسته می شود.

عملیات تکمیل و پرداخت توسط ماشین شیرینگ انجام می گردد. شیرینگ نوعی ماشین عظیم تیغ دار است که یک لایه حدودا یک میلی متری از قطر فرش را برمی دارد. در نتیجه سطح فرش یکدست می شود و زیبایی فرش ماشینی و جلوه رنگ های به کار رفته در آن را دوچندان می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله فرش کاشان مراجعه نمایید.

درجه کیفیت فرش خوب

فرش ماشینی کاشان پس از اتمام مرحله آهار و تکمیل توسط کارشناسان خبره بازدید می شود. در صورتی که فرش با کیفیت و بدون عیوب بافندگی باشد فرش درجه یک نامیده می شود و اگر مشکل دار باشد پس از اصلاح، درجه کیفی آن مشخص می شود. درجه کیفیت فرش خوب یک عامل تعریف شده بر اساس شانه، تراکم و مواد اولیه به کار رفته در فرش ماشینی می باشد. فروشندگان معتبر فرش ماشینی با کیفیت کاشان درجه کیفی محصول را به همراه مشخصات فنی و نخ به کار رفته در فرش بر روی برچسب پشت قالی ماشینی درج می کنند.

به عنوان مثال یک فرش خوب و با کیفیت مشخصات ذیل را دارد:
فرش 1200 شانه 3600 تراکم
نخ خاب: اکریلیک
نخ تار: پلی استر پنبه
نخ پود: پنبه
مشخصات فوق به همراه علامت استاندارد و نام و نشانی تولید کننده معتبر است.

فرش خوب بر اساس بهترین مارک فرش ماشینی ایرانی

یکی دیگر از راه های خرید فرش ماشینی خوب بر اساس شناخت برند امکان پذیر است. شما می توانید با مراجعه به مقاله برچسب پشت فرش ماشینی اطلاعات خود را کامل نمایید و خرید فرش خوب را بر اساس نام و بهترین برند کارخانه فرش ماشینی کاشان با شناخت کیفیت و جنس تجربه کنید.

ضمانت فرش ماشینی خوب

هنگام خرید فرش ماشینی خوب از فروشگاه اینترنتی فرشخونه می توانید ضمانت محصول را نیز از فروشنده دریافت کنید. چون محصولاتی همچون فرش اکریلیک 36 ماه ضمانت دارند که بیانگر اطمینان تولید کننده از دوام و کیفیت آن می باشد. ضمانت فرش ماشینی یک مزیت رقابتی میان تولیدکنندگان فرش خوب به حساب می آید. البته مدت ضمانت فرش ماشینی از 24 ماه تا 60 ماه بسته به سیاست و کیفیت تولید کارخانه فرش متغیر است. فرش خوب با هر شانه که باشد دارای علامت استاندارد می باشد. استاندارد به این معنا است که محصول دارای اصالت بوده با شاخصه های های مندرج در شناسنامه فرش مطابقت دارد. این امر توسط بازدید های مداوم از که شرکت های فرش انجام می شود تایید می گردد. شناخت قالی ماشینی از روی مارک پشت محصول به شما در تشخیص فرش اصلی از تقلبی کمک می کند.

خرید اینترنتی فرش ماشینی خوب با قیمت مناسب

ویژگی های ذکر شده در بالا نشان می دهد تنوع محصولات در فرش ماشینی بسیار بالا است که موجب می شود خریدار بتواند یک فرش خوب با قیمت مناسب و خصوصیات مدنظرش خریداری کند. لازم به ذکر است که خرید اینترنتی فرش ماشینی از فروشگاه فرشخونه با ارسال رایگان باعث کاهش هزینه های شما می شود. بنابراین شما می توانید جدیدترین طرح فرش ماشینی را با قیمتی به صرفه خریداری کنید.

خرید فرش ماشینی خوب ارزان قیمت

فرش ماشینی 700 شانه با کیفیت و ارزان قیمت

خرید فرش خوب از طریق فروشگاه اینترنتی فرشخونه

فروشگاه آنلاین فرشخونه با ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد انتخاب هر محصول و خرید آن، امکان بررسی ویژگی های آن را برای شما فراهم می کند تا بتوانید مطابق با معیارهای خود یک فرش ماشینی خوب خریداری کنید و از آن در دکوراسیون منزل خود لذت ببرید. به ویژه که مشتریان این فروشگاه می توانند از مشاوره های تخصصی تیم پشتیبانی و فروش این مجموعه نیز برخوردار شوند.

خرید اینترنتی فرش خوب از فروشگاه فرشخونه همراه با دریافت ضمانت بازگشت از خرید طی 7 روز مطابق با شرایط اعلام شده و همین طور ضمانت اصالت کالا می باشد. برای رفاه حال مشتریان و تجربه خریدی مطمئن، ما امکان ثبت سفارش با واریز بیعانه را نیز برای شما فراهم کرده ایم. از سوی دیگر علاوه بر خرید فرش خوب از این فروشگاه می توانید خرید امن آنلاین فرش ماشینی را نیز تجربه کنید چون این فروشگاه انلاین دارای نماد اعتماد الکترونیکی و جواز کسب و کارهای اینترنتی می باشد که از مراجع ذی صلاح به این فروشگاه اعطا شده است.

با آرزوی تجربه خریدی لذت بخش و بهره مندی از این نوشته، می توانید نظر و حمایت خود را در مورد این مطلب از طریق علامت زدن ستاره های زیر نشان دهید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • در دسترس بودن
 • اضافه کردن به سبد خرید
 • توضیحات
 • توضیحات تکمیلی
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات اضافی
در فضای بیرون کلیک کنید
مقایسه