فرش

دانستنی های خرید فرش ماشینی کاشان

در مقاله قبلی در مورد دانستنی های خرید فرش ماشینی کاشان در فروشگاه اینترنتی  فرشخونه توضیحاتی ارائه دادیم.

که معلوم شد شانه فرش ماشینی کاشان یکی از موارد مهم خرید فرش میباشد،ولی بهتر است ادامه مطالب را درمورد اجزای تشکیل دهنده ی فرش ماشینی ادامه دهیم.

نخ تارفرش ماشینی کاشان:

نخ تار به رشته هایی از پنبه،پلی استر پنبه یا فیلامنت گفته میشود که به صورت عمودی در فرش بافته میشود و با مقاوتی که در استحکام فرش ماشینی ایجاد میکند از کوتاه و بلند شدن فرش جلوگیری خواهد شد.

نخ پود:به رشته هایی که در عرض فرش ماشینی بافته و باعث نگهداری نخ خاب فرش ماشینی نخ پود گفته میشود.

در فرش های ماشینی ۳۵۰ شانه و ۴۴۰ شانه و فرش ماشینی ۵۰۰ شانه اصل کاشان نخ پودی به نام جوت یا کنف که از الیاف دریایی منطقه کشور بنگلادش جمع آوری و تنیده و بافته میشود.

بسته به تراکم فرش ماشینی کاشان نمره پود جوت ۶ ، ۸ ،۱۳ ، ۱۶ و ۱۷ بافته میشود که هرچه نمره پایین تری داشته باشد از تراکم گره بالای فرش خبر میدهد.

در نسل جدید فرش ماشینی ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ واندویل با افزایش تراکم گره و شانه دیگر امکان بافت پود های کنفی و جوت به علت قطور بودن وجود نداشت.

لذا از نخ های پنبه که قطر کمتری داشتند استفاده شد اما به علت نداشتن استحکام کافی پود پنبه (مقاومت کششی لازم در بافت را نداشت) باعث پاره شدن مکرر نخ پود میشد و در نتیجه کاهش کیفیت و مقاومت فرش را شاهد بودیم.

برای حل این مشکل و داشتن یک فرش ماشینی با کیفیت راه چاره اضافه کردن الیاف پلی استر به پود پنبه بود که منجر به تولید پود پلی استرپنبه گردید.

مزایای پود پلی استر پنبه تولید فرش ماشینی با کیفیت و ارزان و دارای انعطاف و استحکام بالا میباشد.

زیگزاگ فرش: پس از تولید فرش ماشینی کاشان در حاشیه فرش نخی به صورت مارپیچ اضافه میشود که به آن شیرازه و زیگزاگ فرش میگویند که جنبه تزئینی و نگهدارنده لبه فرش را دارد.

ریشه فرش: یکی از اجزای فرش ماشینی که جنبه تزئینی دارد و پس از عملیات تکمیل آهارزنی به لبه فرش دوخته میشود و از نوع ابریشمی و پنبه ای میباشد.

نکته قابل توجه در دانستنی های خرید فرش ماشینی کاشان این است که دو قسمت از فرش که بعد از بافت فرش اضافه میگردد (ریشه و زیگزاگ) قابلیت تعویض دارد..

تهیه شده در گروه تحقیق و توسعه فروشگاه فرشخونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *